o projekcie
Jewish Heritage in Warsaw to cykliczny międzynarodowy projekt wolontariacki prowadzony na cmentarzu żydowskim przy ul. Okopowej w Warszawie. Inicjatywa angażuje osoby z całego świata. Praca wolontariuszy nie polega wyłącznie na oczyszczaniu zabytkowej nekropolii. W ramach wydarzenia organizowane są również spotkania poświęcone żydowskiej historii i kulturze.
W ramach projektu co roku w Warszawie spotykają się osoby różnych narodowości i w różnym wieku, które łączy chęć wspólnego działania na rzecz cmentarza i tradycji żydowskiej oraz pragnienie poznania otoczenia i kontekstu, w jakich osadzona jest warszawska nekropolia. Uczestnictwo w wydarzeniu to wspaniała okazja do tego, by na nowo odkryć dla siebie ważny fragment Warszawy, a przy okazji poznać nowych ludzi i zrobić razem coś pożytecznego.
Kolejna edycja programu odbyła się między 11 a 30 lipca 2018 roku. W projekt po raz kolejny zaangażowała się grupa kilkudziesięciu osób z całego świata. W organizacji ich przyjazdu pomagało Stowarzyszenie Jeden Świat z Poznania. Wolontariusze zostali wyposażeni w odpowiedni sprzęt i parę rękawic. Od poniedziałku do piątku w ciągu dnia zajmowali się oczyszczaniem zabytkowej nekropolii. Po skończonej pracy czekał na nich ciepły posiłek oraz możliwość uczestnictwa w ciekawych spotkaniach poświęconych historii i kulturze żydowskiej.
Pragniemy serdecznie podziękować następującym instytucjom kultury, które włączyły się w projekt:
– Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie (Synagoga im. Nożyków, Synagoga Ec Chaim, cmentarz żydowski na Bródnie, cmentarz żydowski na Woli)
– Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
– Białołęcki Ośrodek Kultury – 3 pokoje z Kuchnią
– Muzeum Narodowe w Warszawie
– Muzeum Powstania Warszawskiego
– Muzeum Neonów
– Station Warsaw
– Żydowski Instytut Historyczny
– Muzeum Fryderyka Chopina
Projekt był przeprowadzany w języku angielskim.
kontakt: wolontariat@dziedzictwo.org
W 2017 roku projekt Jewish Heritage in Warsaw odbył się w dniach 17–23 sierpnia.
Program wydarzenia:
17.08 (czwartek)
godz. 10.00–16.00 – porządkowanie cmentarza żydowskiego
godz. 18.30 – prezentacja pt. „Żydowska kultura na ulicach współczesnej Warszawy”, prelegentka: Julia Maria Koszewska, członkini Europejskiego Towarzystwa Studiów Żydowskich, doktorantka UW specjalizująca się w polityce pamięci ze szczególnym uwzględnieniem kwestii żydowskich w Polsce, wikipedystka i współorganizatorka Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Żydowskie Motywy”.
Miejsce: Cafe Żytnia przy ośrodku Caritas, ul. Żytnia 1A
Po wykładzie zapraszamy do dyskusji.
18.08 (piątek)
godz. 9.00–13.00 – porządkowanie cmentarza żydowskiego
godz. 19.00 – prezentacja pt. „Formy ochrony polskiego dziedzictwa kulturowego za granicą”, prelegent: Krzysztof Berg z Departamentu Dziedzictwa Kulturowego za Granicą i Strat Wojennych MKiDN, pasjonat Ukrainy, na której w 2016 roku spędził 9 miesięcy, realizując unijne projekty związane z tematami decentralizacji, edukacji i historii.
miejsce: Klub Inteligencji Katolickiej, ul. Freta 20/24A (wejście za klasztorem oo. Dominikanów od strony oficyny kamienic przy ul. Freta)
Po wykładzie zapraszamy do dyskusji.
20.08 (niedziela)
godz. 10.00–16.00 – porządkowanie cmentarza żydowskiego wspólnie z uczniami Niezależnego Liceum Humanistycznego im. Jakuba Kołasa
21.08 (poniedziałek)
godz. 10.00–16.00 – porządkowanie cmentarza żydowskiego
godz. 18:00 – mecz piłki nożnej
miejsce: Gimnazjum nr 47, ul. Grenady 16
22.08 (wtorek)
godz. 10.00–16.00 – porządkowanie cmentarza żydowskiego wspólnie z uczniami Niezależnego Liceum Humanistycznego im. Jakuba Kołasa
godz. 18.30 – spotkanie z rabinem w Synagodze im. Nożyków, ul. Twarda 6
godz. 21.00 – dyskusja z uczestnikami projektu „Dziedzictwo kulturowe: szanse, wyzwania i zagrożenia we współczesnej Europie”
miejsce: Gimnazjum nr 47, ul. Grenady 16
23.08. (środa)
godz. 10.00–16.00 – porządkowanie cmentarza żydowskiego
Projekt przeprowadzony był w języku angielskim.
kontakt: wolontariat@dziedzictwo.org
opiekun grupy na cmentarzu: Marek Suchorski, tel. 570 362 568